8 października 2020
Pożyczki płynnościowe od BGK zwiększają pulę do 1 mld zł
Wielu mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców ucieszy z pewnością fakt, że już niebawem w puli pożyczek płynnościowych znajdzie się aż 1 mld złotych do wykorzystania w celu utrzymania bieżącej działalności firmy. Do tej pory dysponowano kwotą 500 mln zł, jednak jak się okazało, była to zaledwie kropla w morzu potrzeb przedsiębiorców. O nieoprocentowaną pożyczkę płynnościową może ubiegać firma z każdej branży, która odczuła negatywne skutki epidemii koronawirusa. Bardzo ważną informacją jest fakt, że pieniądze nie będą wypłacane dużym przedsiębiorstwom, a także firmom, które znajdowały się już w trudnej sytuacji finansowej przed rozpoczynającym się rokiem 2020.
Co może być opłacone z otrzymanej pożyczki płynnościowej?
Cały program finansowy został przewidziany do końca roku. W tym czasie właściciele firm mogą ubiegać się o świadczenia przeznaczone na różne cele – wypłaty dla pracowników, opłacenie zaległych faktur, zobowiązania publiczno–prywatne, pokrycie kosztów wynajmu terenu czy też zakup niezbędnych towarów. Wniosek o dofinansowanie będzie rozpatrywany pozytywnie także w przypadku chęci opłacenia różnego rodzaju zobowiązań nieuregulowanych na dzień 1 lutego 2020 roku.
Jasne warunki otrzymania oraz spłaty zadłużenia
Aby zwiększyć swoje szanse otrzymania pożyczki płynnościowej bardzo istotne może okazać się udokumentowanie negatywnego wpływu koronawirusa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na uwagę zasługuje fakt, że otrzymywana kwota jest nieoprocentowana, a właściciele firm będą mieć aż 6 lat na spłatę zobowiązania. Bardzo ważną informacją jest to, że jeden przedsiębiorca może ubiegać się o kilka dofinansowań (na przykład dla swojej drugiej firmy). W takim przypadku podstawą pożyczki płynnościowej jest 25 procent obrotu jednostki gospodarczej lub dwukrotność wynagrodzeń dla pracowników w 2019 roku. Dofinansowanie, o którym mowa jest jednym z elementów tarczy antykryzysowej i pomaga mikro, małym oraz średnim przedsiębiorstwom w dalszym funkcjonowaniu oraz w utrzymaniu obecnego poziomu zatrudnienia.