8 października 2020
Podatek minimalny – zmiany w podatku od 2020 roku
Rok 2020 przyniósł kilka zmian w obrębie podatków. Zgodnie z wytycznymi wprowadzony został minimalny podatek dochodowy, któremu podlegają przede wszystkim właściciele nieruchomości komercyjnych o wartości początkowej wynoszącej co najmniej 10 mln. zł. Są to w głównej mierze sklepy, butiki, domy towarowe oraz centra handlowe. Ważną informacją jest fakt, że w rozporządzeniu jest także mowa o budynkach biurowych, z wyłączeniem różnego rodzaju urzędów miejskich i gminnych, a także ministerstw i parlamentów. Właściciele tychże przestrzeni będą płacić podatek minimalny.
Czym podyktowane są zmiany?
Jak wynika z otrzymanych informacji, nowe regulacje mają zapobiec przedstawianiu nieprawidłowych informacji w wykazie dochodów. Władze państwowe już od bardzo dawna starały się opracować skuteczną nowelizację, która zadbałaby o odprowadzanie właściwej kwoty podatku, bez możliwości zatajenia różnego rodzaju informacji. Na podstawie nowych przepisów, właściciele nieruchomości o wartości początkowej powyżej 10 mln. zł będą zobowiązani do odprowadzania podatku minimalnego wynoszącego 0,5 procent w skali roku. Mimo wcześniejszych obaw władz państwowych, wprowadzony podatek minimalny wcale nie spowodował zakłóceń w wewnątrzunijnej wymianie dóbr. W chwili wprowadzania nowelizacji wątpliwości budziła także konstrukcja podatku, gdyż czynnikiem decydującym jest w tym przypadku wartość początkowa środka trwałego, która nie jest w żaden sposób połączona z branżą oraz skalą działalności.
Co zmieniła tarcza antykryzysowa?
Trwająca epidemia bardzo wiele zmieniła i od 1 marca aż do 31 grudnia 2020 roku wszystkie nieruchomości komercyjne są tymczasowo zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku minimalnego. Branża hotelowa, magazynowa oraz właściciele punktów sprzedażowych już od jakiegoś czasu domagali się zniesienia obowiązku opłacania podatku minimalnego. Jest to obszar, który został szczególnie dotknięty przez trwającą epidemię, dlatego przynajmniej w ten sposób państwo stara się zrekompensować przedsiębiorcom poniesione straty finansowe.